- Szczegóły
-
Opublikowano: 31 grudzień 2024
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” ma za sobą intensywny rok pełen aktywności, których zadaniem jest upowszechnianie oraz ochronę i zachowanie łemkowskich kultury i tradycji. Realizowano te cele m.in. poprzez liczne koncerty, działalność wydawniczą czy artystyczną.
XXVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” – prawdziwe święto kultury i tradycji! W tegorocznej edycji wzięły udział zespoły z aż 9 krajów: Armenia/Ukraina, Hiszpania, Polska, Meksyk, Serbia, Słowacja, Senegal, Indie i Bułgaria, które zachwyciły publiczność swoimi występami podczas 15 koncertów, w tym 4 szczególnie bliskich naszym sercom. Koncerty te odbyły się w Domach Pomocy Społecznej w Legnicy, Chojnowie i Mierczycach – pozwalały one pokazać kulturę innych krajów tym, którzy sami nie mogli dotrzeć na nasze wydarzenia. Festiwalowa trasa objęła 10 miejscowości: Legnicę, Legnickie Pole, Oleśnicę, Szprotawę, Polanicę-Zdrój, Rudną, Lisiec, Zamienice, Polkowice i Wołów, a w ramach festiwalu blisko 15 000 osób obejrzało występy i wzięło udział w licznych aktywnościach, ciesząc się pięknem folkloru i różnorodnością tradycji. Ogromne wsparcie zapewniła nam grupa wolontariuszy, która z zaangażowaniem opiekowała się zespołami, dbając o to, by czuli się u nas jak najlepiej. Wydarzenie cieszyło się również ogromnym zainteresowaniem w sieci, co pokazało, że folklor potrafi jednoczyć ludzi nie tylko na żywo, ale i online. Nie zabrakło również mnóstwa atrakcji, niezapomnianych emocji i wspaniałych gości, którzy współtworzyli tę wyjątkową atmosferę. Każda edycja festiwalu jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem, dlatego wkładamy w niego całe swoje serca. Nasze starania zostały dostrzeżone – FIDAF (Federation of International Dance Festivals)już drugi rok z rzędu przyznał nam nagrodę dla jednego z najlepszych festiwali na świecie, tym razem za rok 2023! Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tego wydarzenia – to właśnie dzięki Wam nasz festiwal jest tak wyjątkowy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Współfinansowano ze środków:
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Fundacji KGHM Polska Miedź,
Miasto Legnica,
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA Dotacja celowa mająca na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
XXVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”
Dofinansowanie 43 000,00 zł
Data podpisania umowy 17.06.2024 r.
Numer umowy 4-21/WMNiE/2024
Warsztaty kamieniarskie połączone z renowacją kapliczek i nagrobków na cmentarzu łemkowskim w Koniecznej i Hańczowej Ważnym elementem działalności stowarzyszenia jest upowszechnianie i dbanie o dziedzictwo kulturowe Łemków. Stąd już kolejny rok organizujemy warsztaty kamieniarskie połączone z renowacją kapliczek i nagrobków na cmentarzach łemkowskich. W tym roku Kamieniarze Kyczery zajmowali się odnowieniem zniszczonych nagrobków na cmentarzu w Koniecznej oraz renowacją ponad stuletniej kapliczki w Hańczowej.
Tegoroczne działania na rzecz ocalenia materialnej spuścizny Łemków na rodzinnej ziemi, zasilili aktywnie mieszkańcy Koniecznej, Żdyni, Hańczowej, Wysowej, Odernego – miejscowi Łemkowie i nie tylko. Ogrom wykonanych w tym roku prac nie byłby możliwy bez ich wsparcia.
Zadanie stało się nie tylko inicjatywą, ale także apelem do społeczności lokalnej oraz regionu o zrozumienie i docenienie bogatej kultury łemkowskiej, w szczególności jej elementów związanych ze sztuką sepulkralną. Pamiątki te, jak nagrobki, kapliczki przydrożne czy dziękczynne, stanowią niezwykle ważny fragment dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na ochronę i renowację.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA Dotacja celowa mająca na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
Warsztaty kamieniarskie połączone z renowacją kapliczek i nagrobków na cmentarzu łemkowskim w Koniecznej i Hańczowej
Dofinansowanie 30 000,00 zł
Data podpisania umowy 10.06.2024 r.
Numer umowy 4-18/WMNiE/2024
Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Udział w 45° Festival Internazionale del Folklore “VALLE DI COMINO” We Włoszech W dniach od 30 lipca do 10 sierpnia mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w 45° FESTIVAL INTERNAZIONALE DEL FOLKLORE “VALLE DI COMINO” w malowniczym włoskim mieście Atina. Dumnie reprezentowaliśmy naszą kulturę wśród zespołów z Włoch, Wenezueli, Macedonii i Indonezji, wspólnie tworzyliśmy niesamowitą mozaikę tradycji z różnych zakątków świata.
Podczas tej niezapomnianej podróży mieliśmy okazję odkrywać niezwykłe miejsca – zwiedziliśmy historyczne Monte Cassino, wieczny Rzym i tajemnicze Pompeje, a także wspięliśmy się na majestatyczny Wezuwiusz. Nie zabrakło również chwili wytchnienia na włoskich plażach, gdzie chłonęliśmy słońce i regenerowaliśmy siły po pełnych emocji występach.
To była podróż pełna inspiracji, która pozwoliła nam nie tylko promować naszą kulturę, ale również zbliżyć się do tradycji innych narodów. Te wyjątkowe dni wypełnione muzyką, tańcem i niezapomnianymi przeżyciami na zawsze pozostaną w naszych sercach. Włochy, dziękujemy za tę niezwykłą przygodę i chwile, które będziemy wspominać z uśmiechem!
"Preselyly nas musowo. Listy Łemków z lat 1947-1948" tom I i II "Preselyly nas musowo. Listy Łemków z lat 1947-1948" tom I i II to niesamowita publikacja z listami Łemków pisanymi w latach 1947 - 1948 do krewnych w USA, Kanadzie, Urugwaju. Listy te były publikowane w emigracyjnym czasopiśmie łemkowskim "Karpacka Ruś", ukazującym się w Stanach Zjednoczonych. Są nie tylko pamiętnikami z przełomowego dla Łemków okresu, ale stanowią także bezcenny materiał do badań socjologicznych i do badań nad językiem Łemków, bowiem wszystkie pisane były w języku łemkowskim. Każdy tom zawiera ponad 100 listów w języku oryginału oraz ich tłumaczenia na język polski. Książki zawierają również archiwalne zdjęcia Łemków z tamtego okresu, znajdujące się w zasobach zespołu "Kyczera".
Tom I został wydany w 2022 roku, a tom II w 2023 roku, ale właśnie rok 2024 był kluczowy dla promocji publikacji jako całości.
Co więcej tom II został nominowany do tytułu Legnickiej Książki Roku 2023, za co serdecznie dziękujemy!
Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
„Pracownia Badań Łemkoznawczych" – biblioteka i archiwum Zasoby biblioteki obejmują ponad 12000 woluminów, w tym książki, czasopisma i mapy, w znacznej części poświęcone Łemkom oraz ich kulturze, historii przesiedleń oraz relacjom polsko-ukraińskim. Książki są nabywane nie tylko w krajowych księgarniach i antykwariatach, ale również sprowadzane z zagranicy, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy, Słowacji i Stanów Zjednoczonych.
Pracownia Badań Łemkoznawczych nie ogranicza się jedynie do zbierania literatury. W jej zbiorach gromadzone są również dokumenty z życia społecznego w postaci plakatów, afiszy oraz artykułów prasowych, które ukazują różnorodne aspekty kultury i historii Łemków. Co więcej, niezwykle cenny jest zbiór płyt CD i kaset VHS, które zawierają programy telewizyjne i autorskie materiały multimedialne, poświęcone Łemkom i ich kulturze.
Archiwum zgromadziło już kilka tysięcy skanów i kserokopii dokumentów, relacje zapisane na kasetach magnetofonowych i płytach CD oraz kilka tysięcy zdjęć, w tym archiwalnych, ilustrujących dzieje Łemków oraz ich regionu.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA Dotacja celowa mająca na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
Zakup pozycji antykwarycznych do Pracowni Badań Łemkoznawczych przy ŁZPiT "Kyczera"
Dofinansowanie 11 000,00 zł
Data podpisania umowy 02.07.2024 r.
Numer umowy 4-19/WMNiE/2024
Działalność Pracowni Badań Łemkoznawczych przy ŁZPiT "Kyczera"
Dofinansowanie 20 000,00 zł
Data podpisania umowy 17.06.2024 r.
Numer umowy 4-17/WMNiE/2024
Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Przygotowanie i druk rocznika naukowego „Caryna” poświęconego historii, kulturze i językowi Łemków Działalność wydawnicza naszego stowarzyszenia praktycznie co roku wzbogaca się o nową pozycję. Podobnie w 2024 roku - oprócz promocji już wydanych publikacji, zajęliśmy się zbieraniem materiałów na drugi rocznik naukowy „Caryna” poświęcony historii, kulturze i językowi Łemków.
„Caryna / Царинa” – to rocznik w całości poświęcony historii, kulturze i językowi Łemków. Nad poziomem merytorycznym i edytorskim publikacji będzie czuwać Rada Naukowa na czele z dyrektorem naszego zespołu Jerzy Starzyńki, składająca się z pracowników naukowych, z pochodzenia Łemków, o uznanym dorobku badawczym, a także osób spoza środowiska, o uznanym autorytecie, które w swoich badaniach podejmowały problematykę łemkowską. Czasopismo będzie składało się z sześciu zasadniczych działów: I. Artykuły, II. Materiały źródłowe, III. Sylwetki, IV. Recenzje, V. Sprawozdania, VI. Kronika. Czasopismo otwiera się szczególnie na młodych badaczy, z pochodzenia Łemków, którzy w swoich pracach (artykułach) podejmą pionierskie tematy poświęcone historii, kulturze i językowi Łemków. W rozdziale „Materiały źródłowe” w pierwszej kolejności zamierzamy publikować dokumenty i zdjęcia zgromadzone w bibliotece i archiwum „Kyczery”. W "Sylwetkach" będziemy chcieli przedstawiać współczesnych twórców łemkowskich oraz ich dzieła. Rozdział „Sprawozdania” zawierać będzie raporty z działalności stowarzyszenia „Kyczera”, ale także relacje z wydarzeń istotnych dla społeczności łemkowskiej, szczególnie: konferencji naukowych, kwerend archiwalnych i muzealnych, badań terenowych, wystaw. W „Recenzjach” zamierzamy przedstawić najciekawsze publikacje, związane z tematyką łemkowską, które w ostatnim czasie pojawiły się w kraju i zagranicą, w tym wydawnictw własnych stowarzyszenia "Kyczera". "Kronika" to zapis aktywności stowarzyszenia w ostatnim roku.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA Dotacja celowa mająca na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
Przygotowanie i druk rocznika naukowego „Caryna” poświęconego historii, kulturze i językowi Łemków
Dofinansowanie 30 000,00 zł
Data podpisania umowy 17.06.2024 r.
Numer umowy 4-20/WMNiE/2024
Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Działalność artystyczna Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" Działalność artystyczna to niezwykle ważny element pracy naszego zespołu. Obecnie przy stowarzyszeniu działają dwie grupy: młodzieżowa i dziecięca, które w tym
roku mocno rozrosły się o nowych członków!
Nasze działania to godziny prób, koncertów, zgrupowań, korowodów i animacji, w trakcie których młodzi członkowie zespołu mają kontakt z łemkowską tradycją i kulturą. Przynależność do zespołu umożliwia im naukę oraz pielęgnowanie łemkowskich zwyczajów i pieśni, a także tworzenie relacji z rówieśnikami, co wpływa na budowanie ich poczucia przynależności i dumy z własnych korzeni.
Rok 2024 był bogaty w koncerty, zarówno dla młodzieżowej “Kyczery” jak i dziecięcej “Kyczerki” - młodzi artyści prezentowali się na licznych koncertach, m.in. XXVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”, 45° Festival Internazionale del Folklore “VALLE DI COMINO” We Włoszech, Łemkowska Watra w Zdyni, Łemkowska Watra w Michałowie, WOŚP w Męcince, „Kto Siedzi na Miedzi(-y)”, Łemkowskie lato w Trzmielowie i wiele innych.
Przygotowania do koncertów poprzedzały wielogodzinne próby śpiewu, tańca i kapeli. Dla najmłodszych organizowano również naukę języka łemkowskiego, w trakcie których wykorzystywano publikacje wydawnicze stowarzyszenia oraz wspaniałe materiały edukacyjne od Lemkolandu. Na próbach prezentowano także charakterystyczne instrumenty pasterskie.
Przy działalności artystycznej nie można zapomnieć o ważnym jego aspekcie - tj. strojach. W 2024 roku zreorganizowano garderobę i wykonano niezbędne estetyczne poprawki.
W rok 2025 wchodzimy z nową energią i już szykujemy się do corocznego rodzinnego spotkania świąteczno-noworocznego “Kyczery”, które już na stałe weszło do kalendarza naszych wydarzeń.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA Dotacja celowa mająca na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
Działalność artystyczna Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera"
Dofinansowanie 95 000,00 zł
Data podpisania umowy 17.06.2024 r.
Numer umowy 4-16/WMNiE/2024
Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Działalność bieżąca Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” W ramach działalności bieżącej zrealizowano m.in. obsługę biura, utrzymanie w stanie użyteczności nieruchomości należącej do Zespołu, obsługę finansowo-księgową i inne niezbędne zadania umożliwiające właściwe i podstawowe funkcjonowanie stowarzyszenia, pozwalające na prowadzenie działań edukacyjno-artystycznych.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA Dotacja celowa mająca na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
Działalność bieżąca Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”
Dofinansowanie 34 500,00 zł
Data podpisania umowy 25.03.2024 r.
Numer umowy 4-5/WMNiE/2024
Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
„Hołos” – łemkowska opera kameralnaKońcówka roku była dość intensywna, a to za sprawą wyjątkowego przedsięwzięcia, którym niewątpliwie była premiera łemkowskiej opery kameralnej „Hołos”. Opera „Hołos”, jest pierwszym w historii dziełem łączącym łemkowską muzykę ludową, współczesną i elektronikę. Historia utworu przedstawia symboliczne losy dwóch sióstr, które uosabiają przed- i powojenną Łemkowszczyznę – tę sprzed Akcji Wisła i tę, która przetrwała dzięki pamięci. W 2024 roku miało miejsce prawykonanie utworu w Narodowym Forum Muzyku we Wrocławiu. Bilety na 2 spektakle rozeszły się dosłownie w 20 min. Opera „Hołos” stanowi ważny krok w upowszechnianiu wiedzy o kulturze łemkowskiej, łącząc tradycję z nowoczesnością. Dzięki wykorzystaniu łemkowskiej muzyki ludowej, współczesnych form muzycznych oraz elementów elektroniki, opera nie tylko odkrywa bogactwo kulturowe Łemków, ale także przyciąga uwagę szerszej publiczności. Wprowadzając elementy interaktywne i nowatorskie podejście do tradycyjnej sztuki operowej, „Hołos” staje się platformą, na której można eksplorować tożsamość i historię tej społeczności.
Przedstawienie losów dwóch sióstr, symbolizujących przed- i powojenną Łemkowszczyznę, tworzy silny kontekst narracyjny, który pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć złożoność historii i kultury łemkowskiej. Poprzez ukazanie tragedii rozdzielenia i wygnania, opera stawia na pierwszym planie kwestie pamięci i tożsamości, co jest istotne nie tylko dla samej społeczności łemkowskiej, ale również dla szerszej publiczności, która może z niej czerpać wiedzę o tej mało znanej, ale fascynującej grupie etnicznej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.